Menu
Home Page

Who's Who

Come and meet the staff at our school.

Office Team

Office Team 1 Carol Winder Senior Administrator
Office Team 2 Joanne Staton Administrator
Office Team 3 Karen Hey Learning Mentor

Leadership Team

Leadership Team 1 Elspeth Warren Headteacher
Leadership Team 2 Stephanie Davison Assistant Headteacher
Leadership Team 3 Sarah McLaughlin Assistant Headteacher SENDCO

Oak and Sycamore Staff Team

Oak and Sycamore Staff Team 1 Julie Chaplin Class Teacher
Oak and Sycamore Staff Team 2 Claire Kelley Higher Level Teaching assistant
Oak and Sycamore Staff Team 3 Wendy Peace part time Teaching Assistant
Oak and Sycamore Staff Team 4 Kelly Bannister Teaching Assistant 1:1 Y6 pupil

Elm Staff Team

Elm Staff Team 1 Abi Bowers Class Teacher
Elm Staff Team 2 Tracey Brown Higher Level Teaching Assistant
Elm Staff Team 3 Fiona Hilton Higher Level Teaching Assistant We-Fr

Rowan Staff Team

Rowan Staff Team 1 Louise Archer Class Teacher Mon-Tues
Rowan Staff Team 2 Stephanie Davison Class Teacher Weds-Fri
Rowan Staff Team 3 Angela Burnham Higher Level Teaching Assistant Tu-
Rowan Staff Team 4 Jenny Thompson Teaching Assistant

Beech Staff Team

Beech Staff Team 1 Dipak Patel Class Teacher
Beech Staff Team 2 Jan Whiltehead Higher Level Teaching Assistant M-W
Beech Staff Team 3 Ramona Sweeney Teaching Assistant W-F

Willow Staff Team

Willow Staff Team 1 Linda Morison Class Teacher
Willow Staff Team 2 Katy Butterill Higher Level Teacher Assistant
Willow Staff Team 3 Stephanie Monaghan Teaching Assistant

Silver Birch Staff Team

Silver Birch Staff Team 1 Ben Nowell Teacher
Silver Birch Staff Team 2 Hazel Longstaffe Higher Level Teaching Asssistant
Silver Birch Staff Team 3 Amy Kalidas Teaching Assistant

Maple and Acorn Staff Team

Maple and Acorn Staff Team 1 Michael Ross Maple Class Teacher
Maple and Acorn Staff Team 2 Sarah McLaughlin Acorn Teacher Mon - Wed
Maple and Acorn Staff Team 3 Katie Dolamore Acorn Teacher Wed - Fri
Maple and Acorn Staff Team 4 Sue Hulme Higher Level Teaching Assistant
Maple and Acorn Staff Team 5 Sarah Hughes Higher Level Teaching Assistant
Maple and Acorn Staff Team 6 Sophie Patel Phonics leader
Maple and Acorn Staff Team 7 Charlie Rhodes Teaching Assistant
Maple and Acorn Staff Team 8 Paul Tordoff Teaching Assistant
Maple and Acorn Staff Team 9 Ramona Sweeney Teaching Assistant 1:1 Mon and Tues

Building Care Team

Building Care Team 1 Raymond Ottaway Site Superintendent
Building Care Team 2 Donna Goodyear Cleaner
Building Care Team 3 Justine Spencer Cleaner
Top