Menu
Home Page

Who's Who

Come and meet the staff at our school.

Office Team

Office Team 1 Carol Winder Senior Administrator
Office Team 2 Joanne Staton Administrator
Office Team 3 Karen Hey Learning Mentor

Leadership Team

Leadership Team 1 Elspeth Warren Headteacher
Leadership Team 2 Stephanie Davison Assistant Headteacher
Leadership Team 3 Sarah McLaughlin Assistant Headteacher

Oak and Sycamore Staff Team

Oak and Sycamore Staff Team 1 Julie Chaplin Class Teacher
Oak and Sycamore Staff Team 2 Ruth Wheeler Class Teacher
Oak and Sycamore Staff Team 3 Claire Kelley Higher Level Teaching assistant
Oak and Sycamore Staff Team 4 Jenny Thompson Teaching Assistant
Oak and Sycamore Staff Team 5 Amy Kalidas Teaching Assistant

Elm Staff Team

Elm Staff Team 1 Ben Nowell Class Teacher
Elm Staff Team 2 Tracey Brown Higher Level Teaching Assistant
Elm Staff Team 3 Wendy Peace Teaching Assistant

Rowan Staff Team

Rowan Staff Team 1 Louise Archer Class Teacher Mon-Tues
Rowan Staff Team 2 Stephanie Davison Class Teacher Weds-Fri
Rowan Staff Team 3 Jan Whitehead Higher Level Teaching Assistant
Rowan Staff Team 4 Ramona Sweeney Teaching Assistant

Beech Staff Team

Beech Staff Team 1 Dipak Patel Class Teacher
Beech Staff Team 2 Fiona Hilton Higher Level Teaching Assistant W-F
Beech Staff Team 3 Kelly Bannister Teaching Assistant

Willow Staff Team

Willow Staff Team 1 Linda Morrison Class Teacher
Willow Staff Team 2 Katy Butterill Higher Level Teacher Assistant
Willow Staff Team 3 Natasha Milnes -Teaching Assistant

Silver Birch Staff Team

Silver Birch Staff Team 1 Lucy Willford Class Teacher Wed-Fri
Silver Birch Staff Team 2 Katy Dolamore Class Teacher Mon - Wed
Silver Birch Staff Team 3 Hazel Longstaffe Higher Level Teaching Asssistant
Silver Birch Staff Team 4 Angela Burnham Higher Level Teaching Assistant

Maple and Acorn Staff Team

Maple and Acorn Staff Team 1 Michael Ross Maple Class Teacher
Maple and Acorn Staff Team 2 Sarah McLaughlin Acorn Class Teacher (M,T,W(AM))
Maple and Acorn Staff Team 3 Sandra Perring Acorn Teacher (W(PM),Th,F)
Maple and Acorn Staff Team 4 Sue Hulme Higher Level Teaching Assistant
Maple and Acorn Staff Team 5 Sarah Hughes Higher Level Teaching Assistant
Maple and Acorn Staff Team 6 Sophie Patel Phonics leader
Maple and Acorn Staff Team 7 Charlie Rhodes Teaching Assistant
Maple and Acorn Staff Team 8 Paul Tordoff Teaching Assistant

Orchard Centre Team

Orchard Centre Team 1 Joanne Featherstone Orchard Leader
Orchard Centre Team 2 Ginny Meggit HLTA Behaviour Support Worker

Building Care Team

Building Care Team 1 Raymond Ottaway Site Superintendent
Building Care Team 2 Donna Goodyear Cleaner
Building Care Team 3 Justine Spencer Cleaner
Top